У част обележавања 300 година од оснивања прве пиваре у Панчеву, Завод за заштиту споменика културе у Панчеву организовао је конференцију под називом „Индустријско и техничко наслеђе- значај, стање и могућности“. Уводном речју конференцију, која је одржана у петак, 23. септембра, отворила је етнолог др Мирјана Ђекић из Покрајинског завода за заштиту споменика културе, након које су се окупљенима обратиле в. д. директора Завода за заштиту споменика културе у Панчеву Гроздана Миленков, председница Друштва конзерватора Србије Катарина Максимов и члан Градског већа за културу и омладину Марија Јевић.
У оквиру четири сесије конференције „Индустријско и техничко наслеђе- значај, стање и могућности“ учесницима је резултате свог истраживања представило 15 истраживача. У фокусу конференције нашао се комплекс старе панчевачке пиваре, о чијој архитектонској, историјској и културној вредности је излагало троје истраживача. Вредности индустријског наслеђа Града Панчева посведочене су и истраживањима других представника панчевачког Завода која су се бавила мапирањем радничких објеката у Панчеву и послератним историјатом качаревачке ливнице.
Истраживачи из других градова су на конференцији представили легислативу српског индустријског наслеђа и низ индустријских објеката и целина Србије. Тако се на конференцији могло чути и о индустријском наслеђу Лесковца, стању београдске Вајфертове пиваре, „Прве петолетке“ у Трстенику и фабрике стакла у Прокупљу, ревитализацији малих хидроелектрана, привредним променама у насељима и музејским збиркама техничког наслеђа.
Идеја организовања конференције која је за циљ имала да укаже на значај, вредности и потенцијале индустријског наслеђа, као и да сагледа тренутно стање у којем се оно налази и могућности за његово очување од почетка је са интересовањем била прихваћена од стране стручне јавности. У складу с тим, конференцији је присуствовао велики број представника културних институција наше земље, али и велики број представника медија и шире јавности.